|
VERBIT - ГЛАГОЛЫ
infinitiivi
| preesens | futuuri
| preteriti
konditionaali | imperatiivi
Venäjän kielen
verbeillä on yksi infinitiivimuoto ja kolme tapaluokkaa: indikatiivi,
imperatiivi ja konditionaali. Indikatiivissa on kolme
aikamuotoa:
preesens, preteriti ja futuuri.
Venäjän verbien vallitseva erityispiirre ovat aspektimuodot.
|
Infinitiivi - инфинитив
Infinitiivin päätteitä on kolme: -ть, -чь ja -ти: читать, помочь, идти. Useimmilla verbeillä on -ть-loppuinen infinitiivi.
|
Verbien preesenstaivutus
спряжение глаголов - настоящее время
Venäjän verbit taipuvat preesensissä ja yksinkertaisessa futuurissa kahden konjugaation
mukaan.
I
konjugaation teemavokaali
on -e-,
joka tulee verbin preesensvartalon ja persoonapäätteen väliin kaikissa
muissa persoonissa paitsi yksikön 1. ja monikon 3. persoonamuodossa: чита-ю, чита-е-шь. Verbin vartalossa saattaa taivutettaessa tapahtua konsonanttivaihtelu, I konjugaation
verbeillä se tapahtuu kaikissa persoonissa. I
konjugaatioon kuuluvat kaikki -ти, -чь, -нуть, -овать, -евать, -ереть, -уть, -оть, -сть ja -зть-loppuiset ja useimmat -ать, -ять ja -еть -loppuiset sekä vartaloltaan yksitavuiset verbit.
II
konjugaation teemavokaali on -и-. II konjugaation verbeillä konsonanttivaihtelu tapahtuu vain yksikön 1. persoonassa.
II konjugaatioon kuuluvat melkein kaikki -ить sekä jotkut -ать, -ять, -еть -loppuiset verbit.
Harjoittele verbin preesenstaivutusta!
tehtävä
1. tehtävä 2. tehtävä 3.
|
Preteriti
- прошедшее время
Venäjän kielen verbeillä on vain yksi mennyttä aikaa ilmaiseva aikamuoto, preteriti.
Sillä on luku- ja sukupäätteet, mutta ei persoonapäätteitä. Preteriti
muodostetaan infinitiivivartalosta päätteiden -л, -ла, -ло ja -ли
avulla: Он работал. Она читала. Jos infinitiivivartalo on konsonanttiloppuinen, on maskuliinimuoto
päätteetön: Он нёс книгу, а она несла сумку.
Huomautuksia
1. -чь-loppuisten verbien preteriti muodostetaan preesens- vartalosta:
мочь - могут: мог, -ла, -ло, -ли
2. Joidenkin verbien preteritit muodostuvat
poikkeuksellisesti: идти: шел,
шла, шло, шли
есть: ел, ела, ело, ели (syödä)
умереть: умер, умерла, умерло, умерли
Harjoittele preteritiä!
|
Konditionaali - сослагательное наклонение
Konditionaali muodostetaan verbin preteritimuodosta ja бы-partikkelista, sillä
ei ole aikamuotoja eikä persoonapäätteitä: он хотел бы, она читала бы. Partikkeli бы sijoittuu yleensä heti verbin perään, mutta jos halutaan korostaa edeltävää sanaa,
sijoittuu se verbin eteen: Я бы с удовольствием пошла домой.
Бы sijoittuu aina sanojen если, когда ja хотя jälkeen: Если бы у меня было время, я пошла бы в кино.
Konjunktion что kanssa бы sulautuu yhteen:
Скажите ему, чтобы он пришёл домой.
Harjoittele konditionaalia!
|
Imperatiivi - повелительное наклонение
Venäjässä on kaksi varsinaista imperatiivimuotoa: читай - читайте. Pääte liitetään
samaan vartaloon kuin monikon 3. persoonan pääte. Jos verbin vartalo
päättyy vokaaliin, on pääte -й/-йте. Jos vartalo päättyy konsonanttiin ja paino on yksikön 1. persoonassa päätteellä,
imperatiivin pääte on -и, -ите. Jos paino yksikön 1. persoonassa
on vartalolla, imperatiivin pääte on -ь, -ьте.
Huomautuksia
1. Joidenkin verbien imperatiivi muodostetaan poikkeuksellisesti
infinitiivivartalosta: давать
- дают
- давай, вставать - встают
- вставай.
2. Joidenkin verbien imperatiivi on
poikkeuksellinen: пить - пей, есть - ешь, поехать - поезжай.
3. Yksikön ja monikon 3. persoonan
imperatiivi saadaan sanojen пусть/пускай avulla: Пусть они поют!
|
Sivun tehtävälinkit on kerätty Auburnin yliopiston ja Joensuun yliopiston verkkosivuilta.

Kielioppisivujen laadinnassa on käytetty lähteinä teoksia Taipuisa Venäjä (Mustajoki & Alestalo-Shepelenko), Venäjän kielioppi (Muusa Ojanen), Venäjän kielioppi (Alestalo-Shepelenko & Hämäläinen).
|